fbpx


UKONs
Forskningsprogram


Vores forskningsprogram gennemfører og formidler videnskabelige forskningsprojekter i samarbejde med universiteter i og uden for Danmark. Fælles for projekterne er, at de undersøger, hvordan ledelse bedrives under nye betingelser:
På tværs af siloer, sammen i teams, uden ledere, med mere fleksible strukturer og under krydspres fra modsatrettede mål.

Vi har siden 1992 igangsat 12 forskningsprojekter. Det nyeste projekt startede i 2024 – i samarbejde med Novo Nordisk og CBS. Projektet undersøger organisatorisk håndtering af krydspres på førstelinjeledere i produktionsmiljøer.  


Vores tidligere forskningsprojekter:

  • Udviklingen af organisatorisk aktørskab
  • Godt og dårligt samarbejde om kompleksitet og risiko i ledelse
  • Organisationsdesign i strategiprocesser
  • Grænsekrydsende ledelse
  • Succes med samskabelsesprojekter i den offentlige sektor
  • Udnyttelse af kulturel diversitet i ledergrupper
  • Storgruppedynamikker i demokratisk ledelse
  • Tillidsbaseret ledelse
  • Ledelse af vidensplatforme
  • Udviklingsøjeblikke i ledelsesteam
  • Udvikling af menneskelige systemer.
     
    De fleste projekter er lavet under ErhvervsPhD-programmet, men vi har også fået Innobooster-midler fra Innovationsfonden og lavet klassiske ph.d.er i samarbejde med danske og udenlandske universiteter – herunder Aarhus Universitet, Aalborg Universitet, Roskilde Universitet, CBS, University of Utrecht og University of Hertfordshire.

Forskning til virkelige mennesker i virkelige organisationer

Alle forskningsprojekter i programmet arbejder ud fra den amerikanske psykologforenings principper for forskningsbaseret praksis. Derfor er der aldrig tale om utroværdige effektstudier af egne metoder, men systematiske undersøgelser af nye fænomener inden for ledelse – hvor nye indsigter kan forbedre både organisationer og konsulentarbejde.
 
Som organisationskonsulenter har vi en særlig mulighed for at opdage spændende nye problemstillinger og muligheder inden for ledelse, skabe adgang til at forske systematisk i dem og formidle resultaterne, så de kan bruges i praksis. Målet er både at lave teori til praksis – og over tid at gøre praksis til teori.
 
Når forskningsprojekter er publiceret, bringer vi indsigterne i spil i samarbejdet med vores kunder. Vi laver årligt mere end 100 foredrag, keynotes og workshops med udgangspunkt i forskningsprogrammet og den praksisnære formidling af den viden det genererer. Hvert år udgiver vi også en ”Pixibog” om et aktuelt emne – ofte baseret på et eller flere af vores aktuelle forskningsprojekter.

Forskning er en del af vores DNA

Ved at forske inden for vores egen praksis, samarbejde med universiteter og vores mest videbegærlige kunder, holder vi os skarpe. Mødet mellem ledere, konsulenter og forskere er med til at sikre kvalitet og realitet i vores sparringssamtaler og udviklingsprocesser, og det gør os i stand til at opfange og forarbejde nye bevægelser hurtigt og kvalificeret.

Forskning er en fælles stolthed. Vi tager alle del i forskningsprogrammet – i større og mindre omfang. Derfor hjælper vores forskningspraksis også de konsulenter, der ikke selv forsker, med at formidle deres viden og erfaring, så den kommer flere til gavn.
 
Vores forskningsprogram er med til at holde vores konsulentmiljø interessant – og tiltrække og videreudvikle de dygtigste ledelseskonsulenter. Foruden vores fælles udviklingsdage, der ofte tager udgangspunkt i forskningsprogrammets projekter, bruger alle konsulenter i UKON mindst 10 dage om året i ind- og udland på at udvikle deres konsulentfaglighed.

FRA

Forskning

TIL

Forskel

TIL

Resultater

Gennem aktiv vidensproduktion er vi ambitiøse med at finde de svar, der gør en afgørende forskel for holdbare og sunde resultater i vores organisationer og samfund

logo-footer

UKON er et af Danmarks førende konsulenthuse inden for organisationspsykologi og ledelse.

Vi hjælper ledere, når ambitiøse mål skal realiseres, eller når svære udfordringer begrænser organisationens fremdrift.

UKON er et af Danmarks førende konsulenthuse inden for organisationspsykologi og ledelse.

Vi hjælper ledere, når ambitiøse mål skal realiseres eller når svære udfordringer begrænser organisationens fremdrift.

UKON er et af Danmarks førende konsulenthuse inden for organisationspsykologi og ledelse.

Vi hjælper ledere, når ambitiøse mål skal realiseres eller når svære udfordringer begrænser organisationens fremdrift.

UKON er et af Danmarks førende konsulenthuse inden for organisationspsykologi og ledelse.  Vi hjælper ledere, når ambitiøse mål skal realiseres eller når svære udfordringer begrænser organisationens fremdrift.

info@ukon.dk
+45 86261366

Brendstrupgårdsvej 13

8200 Aarhus N

Sankt Knuds Vej 25
1903 Frederiksberg C

CVR nr. 45073130

Find os på 
Linkedin



info@ukon.dk
+45 86261366

Brendstrupgårdsvej 13

8200 Aarhus N

Sankt Knuds Vej 25
1903 Frederiksberg C

CVR nr. 45073130

Find os på:

Linkedin



info@ukon.dk
+45 86261366

Brendstrupgårdsvej 13

8200 Aarhus N

Sankt Knuds Vej 25
1903 Frederiksberg C

CVR nr. 45073130

Find os på:

Linkedin



info@ukon.dk
+45 86261366

Brendstrupgårdsvej 13

8200 Aarhus N

Sankt Knuds Vej 25
1903 Frederiksberg C

CVR nr. 45073130

Find os på:

Linkedin

Eliteleverandor_badge_2021
leverandoer_logo_RGB

© 2024 UKON – Human results.

All rights reserved.